Dočasná péče

Co je vlastně dočasná péče ?


Pokud přijmete pejska do dočasné péče, tak o něj pečujete, jako kdyby byl váš vlastní.
Veškeré náklady na krmení a veterinární péči hradí spolek Pes nejvěrnější přítel,z.s. Jsme schopni poskytnout dočaskáři i výbavičku – pelíšek, deku, vodítko, obojek, hračky.
S dočaskáři jsme samozřejmě v kontaktu po celou dobu, kdy mají zvíře u sebe a to až do té doby, než se pro ně najde vhodný domov. Pokud se vyskytne jakýkoliv problém, společně jej řešíme ku prospěchu všech.

Do dočasné péče umísťujeme pejsky, kteří potřebují naši pomoc. U zdravých pejsků se jedná většinou jen o návštěvu veterináře, odblešení, odčervení, očkování a čipování. Ale může to být i velmi zanedbaný a nemocný pes, potom je nutná delší léčba, popř. socializace – naučení základních hygienických návyků, kontaktu s lidmi, popř. s jinými zvířaty. V některých případech se psi nechávají kastrovat. Je to opravdu individuální, případ od případu. Tím se pejskům zvyšuje šance na úspěšnou adopci. Po dočaskářích vyžadujeme fotky či videa a aktuální informace o chování a povaze psa.

Práce se psy není vždy jen pohodová a bez problémů. Upřednostníme dočaskáře, který se nezalekne problémů, má chuť a ochotu se psy pracovat. Pokud bude potřeba navštěvovat např. cvičiště nebo se bude chtít dočaskář vzdělávat v práci se psy, jsme připraveni se na nákladech s tím spojených finančně podílet.

Někdy je pes v dočasné péči dva dny, někdy dva měsíce nebo dva roky. Je to vždy individuální a nikdy nejsme schopni dopředu říct, jak dlouho pejsek u vás bude.

Dočasná péče je dobrovolná a není za ni žádná finanční odměna. Jedinou odměnou je jen dobrý pocit.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY BUDOUCÍHO DOČASKÁŘE

Jak dlouho budu mít pejska na starosti ?
Pejska si berete na dobu neurčitou – tedy do té doby, než se mu společně najdeme nejvhodnější domov.

Budu za pejska platit veterinu, krmivo a ostatní potřeby?
Veškeré náklady hradí spolek – krmivo, veterinární péče, kastrace. Pokud nemáte k dispozici pelíšek, hračky, pamlsky, můžeme je také poskytnout. Nic tedy není potřeba platit.

Jak se k nám pejsek dostane?
Nejlepší variantou pro nás je, když je dočaskář schopný pro pejska i dojet (možnost proplacení PHM). Pokud nemá možnost, hledáme převoz a pejsek je pověřenou osobou přepraven k Vám.

Kdo komunikuje se zájemci o adopci pejska v dočasné péči?
Se zájemci komunikujete přímo Vy – společně potom vybereme toho nejlepšího, který si pro pejska musí přijet osobně a podepsat adopční smlouvu.

Jaké písemnosti musím podepsat, aby mi byl pejsek do péče svěřen?
Sepíšeme s Vámi smlouvu o dočasné péči.

Vybrali jsme zájemce o adopci, jak mohu mít jistotu, že je tím nejlepším?
Po celé republice máme dobrovolníky, kteří udělají předadopční kontrolu a následně děláme i poadopční kontroly.

Jak často musím s pejskem v dočasné péči k veterináři?
Jako by byl Váš vlastní – tedy na pravidelné očkování, odčervení a když má pejsek potíže. Po příjezdu pejska je nutné ho nechat prohlídnout a aplikovat čip, který obdržíte od nás. Závažná onemocnění (operace) a jejich řešení vždy nejdříve konzultujete se spolkem.

Jakým způsobem zaplatím za veterinární péči?
Veškeré faktury musí být vždy vystavené přímo na spolek Pes nejvěrnější přítel. Fakturu zaplatíte buď v hotovosti přímo veterináři a my ji následně proplatíme nebo se můžeme dohodnout s veterinářem a fakturu uhradíme přímo na účet.

Pejsek zničil sousedovi plot, zakousl slepice atd.…je nějaké řešení?
Spolek PNP má sjednané pojištění odpovědnosti za škody, ale vy jako dočasný opatrovatel se na vzniklé škodě také podílíte. Pokud máte sjednané pojištění domácnosti, je možné vzniklou škodu uplatnit z vaší pojistky nebo si sjednat individuální pojištění pro případ dočasné péče.

Příběhy „očima dočasky“

Denisa Cibulová – fenka Margaretha
Mojí první dočaskou byla fenka Margaretha. Přišla ke mně jako štěňátko a už za sebou měla nehezkou minulost u lidí, kteří jí neměli rádi. Kdyby měli, tak se jí přeci nezbaví…První dny i noci nám prokňučela, ale třetí noc už byla hodná. V původním domově se určitě nesetkávala se psy, když si jí ti moji dva lumpové přiběhli poprvé očichat, tak stáhla ocas a počůrala se. Takže jsme se vrhli na socializační procházky s mými přáteli a jejich psy – za největší úspěch považuji procházku, kde byla s dalšími pěti psy a chovala se naprosto skvěle.
Ale abych jí jenom nechválila – pár dní pršelo, takže jsem se psům na zahradě tolik nevěnovala a jak se Margarethka nudila, tak se rozhodla ochutnávat zahradní nábytek – nahlodala stůl, křesla a dokonce i pohovku. Po měsíci dočaskování mi zazvonil mobil a konečně se ozval solidní zájemce, který měl skvělé podmínky a dokonce i zkušenosti s německými ovčáky. A tak mi „moje holčička“ odjela 200 km daleko.
I když loučení nebylo jednoduché, tak to beru jako dobrou zkušenost a určitě to nebyla moje poslední dočaska. Naštěstí dočaskuji pod spolkem, pro který to adopcí nekončí, ale zajímají se o pejska i dál, a tak díky poadopční kontrole vím, že jsme pro Margarethu vybrali majitele, u kterého se má výborně!

Barbara Hubáčková – pejsek Gass
Když jsem doma oznámila, že si vezmu psa do dočasky, manžel se zhrozil. To bylo samé: ,,Máš toho málo? Kdo to bude živit?‘‘ Když jsem řekla, že o všechny tyto věci se stará spolek, odmítal mi to věřit, že se zase spálím, budu živit psa a pak mi zůstane na krku. Věděla jsem, že zatím vždy měl v těchto věcech pravdu, ale cítila jsem, že tentokrát to bude jiné. A ono opravdu. Prvního psíka mi dovezli v noci, až z Ústí nad Labem (jsem od Uherského Hradiště)a s psíkem hned dovezli i granule.
O dva dny později mi přišlo další vodítko s obojkem, smlouvy, pipeta a další potřebné věci. Ze začátku Gass zkoušel a tak jsem si říkala, jestli to opravdu zvládnu, naštěstí toto nedobré období hned přešlo a bylo to relativně v pohodě. Samozřejmě každý máme své mouchy a musíme je pilovat. Díky pěkným fotkám si Gass za pár dní našel milující domov, takže se u nás moc neohřál, což je na druhou stranu pro něj skvělé!
Teď si jen užívám každou dobrou zprávu z nového domova. Podobně to bylo i s Falcem. Za pár dní už byl v novém. Musím říct, že s holkama ze spolku je úžasná komunikace, každý problém hned řeší, vše platí a cokoli je třeba, pošlou, včetně hraček. Mezi dočaskama jsou i holky, na které se mohu obrátit, když si nevím rady, což je úžasné. Nejsou tu jen pro pejsky, jsou tu i jedna pro druhou!

Jana Králová – pejsek Pišta
Jak jsme se stali dočasnými majiteli?
Jednoho dne jsme seděli s přáteli u skleničky a bavili se o jejich domácích mazlíčkách. Když jsme se v pozdních hodinách dostali domů a otevřeli Facebook, sdílela kamarádka, shodou okolností, psa, který akutně hledal domov. A protože na fotce vypadal jako mazlík, rozhodli jsme se, že to zkusíme. Kamarádka, která dělala tuto dočasnou péči již nějakou dobu, nás informovala, jak to chodí. Že psovi pouze poskytneme prostor a pokusíme se ho socializovat a vycvičit pro nový domov, vše platí spolek a do měsíce se ozývá až 40 lidí s nabídkou adopce. A protože jsme tehdy měli dost volného času, řekli jsme si, že to není žádný problém.
Pes se jmenuje Pišta. Po několika dnech u nás jsme zjistili, že vlastně není hluchý nebo neposlušný, ale že se zřejmě jmenoval úplně jinak. A po vyjmenování X jmen jsme zjistili, že to byl asi Rex :). Nicméně na Pištu už reagoval dobře, takže to byl náš Pištík. Je to celkem úsměvná historka.
My jsme se stali dočasnými páníčky zcela náhodou a bez rozmyslu, ale je dobré vše zvážit a promyslet, protože nikdy nevíte, čím si ten pes prošel a věřte, že bohužel to většinou nic dobrého nebývá. Takže po třech dnech, kdy byl pes k lidem naprosto nekonfliktní a v pohodě, rvala jsem mu míček z tlamy, když jsme si hráli a všechno bylo fajn, mě kousl. V tomto případě se jednalo o lidskou hloupost.Tedy mojí. Snažit se psa donutit, aby upustil kost, kterou venku našel, byl dost naivní nápad. Pes byl hned v pohodě, ale upřímně mně moc do zpěvu nebylo ani několik dní poté. Řekla jsem si ale, že mu opravdu chci najít domov a chci to dotáhnout do konce. Bohužel po tom měsíci sdílení na internetu se nikdo neozval. Ostatní psi chodili do nových domovů a Pišta, o kterém sousedé tvrdili, že ani neví, že je v paneláku nový pes, protože ho nikdy neslyšeli ani štěknout, chválili ho a mazlili se s ním, tak ten zůstával pořád u nás.
Dnes už je to půl roku a nikdo nemá zájem a my to nedokážeme pochopit. Dnes už jsme si ho oblíbili natolik, že je to náš mazlík a kdybychom měli větší byt a víc času, tak by byl náš hned. Pořád věřím, že najde milující domov, kde by mohl lítat a řádit. Já nepatřím mezi lidi, kteří tvrdí, že pes je jako dítě. To určitě ne. Nesmí ani do postele a podobné věci. Ale s klidným srdcem můžu říct, že ten pes vám tu péči tisíckrát vrátí. Nehledě na to, že jednoho dne, a já věřím, že to potká i „našeho“ Pištu, pomůžete v podstatě zachránit živou duši, které dáte domov po zbytek života.
A co si budeme povídat…v dnešním světě, kdy jsou psi rozmazlováni více než lidé, jim zařídíte sakra dobou budoucnost. Takže abych to shrnula…..není nebe bez mráčků…a že těch mráčků bylo, když například sežral kus čokolády a podělal celý gauč! Zajímavé, že jsem ho do té doby na gauči nenachytala, ale když ho to chytlo, tak si tam zrovna zašel:). Nebo když se chtěl jen tak proběhnout po celém krajském městě! Z fyzičky, kterou jsem ten den nabrala, těžím celou sezónu :).Anebo když jsme si mysleli, že nás poslouchá a dostal důvěru. Znova dost naivní:). Takže je tolik věcí, které se mohou stát. Které neuhlídáte nebo pokazíte a může z toho být obrovský průšvih. Může to být pes, který nebude jako váš starý hafan. Nebude se s ním dát tak dobře pracovat, protože si už něco zažil. Není to jen o tom poskytnout místo. Někdy je to dost práce, ale vezmete hromádku neštěstí a uděláte z ní kouzelné stvoření plné radosti. Anebo jen uděláte takovou maličkost…vezmete psa z útulku a dáte mu domov. Nenecháte ho mrznout v zimě venku, ale zachumláte ho do pelíšku a najdete mu lepší místo, kde se bude mít tak fajnově jako by se mu nikdy ani nesnilo.
A popravdě nakonec možná zjistíte, že to neděláte jen pro psa, ale i pro sebe, protože ten pes vám to vrátí 3x tolik a myslím, že to bude úžasný pocit, až ho budu moct předat někomu, kdo ho bude milovat. Už se na to moc a moc těším!

Jana Hlobeňová – pejsci Žeryk, 3BOC, Rory
Moje první dočaska byl Žeryček, byl to menší zrzek a hned zapadl do rodiny, čekal na kluky na okně, až přijdou ze školy a spal s námi v posteli, taky na něj pořád myslíme patřil k nám.
Pak bylo potřeba umístit tři holky BOC a jaký blázen by se asi našel, než já. Ta nejmladší byla vystrašená, ale jinak byla hodná, i s klukama v pohodě. Dvě šly do Prahy a jsme pořád v kontaktu a třetí je naše láska a zůstala u nás.
No a sotva jsem si odpočinula, tak jsem si jela naproti pro bláznivku, ani ne roční Rory – je to blázínek ale k novému pánovi přilne a bude ho milovat jako mě, malá závislačka, co ale umí sedni a lehni, je moc chytrá.
Na všechny moc vzpomínám a těším se na další holčičky co budou potřebovat pomoc.

Pokud byste se chtěli stát dočaskářkou a pomoct nám, neváhejte nás kontaktovat na telefonním čísle 608 203 741 nebo emailem na docasky.pnp@seznam.cz anebo prostřednictvím formuláře níže.

Jméno*

Email*

Předmět

Zpráva