Na zdraví psů se stále více zaměřují chovatelé jednotlivých plemen včetně kynologických organizací. Psy totiž nejen že trápí běžná onemocnění, ale trápí je i choroby a vady zděděné tedy dědičné. Proto kluby chovatelů kladou velký důraz na genetická vyšetření chovných jedinců.
Klinické studie provedené u psů, koček, krav, prasat a koní ukázaly, že právě psi trpí nejčastěji vrozenými vadami. Díky praktikám křížení plemen, bez znalost genetiky, a jedinců, bez výsledků genetických vyšetření, může mít až 25 % štěňat z daného vrhu nějaký defekt, vadu, chorobu nebo třeba nevyrovnanou povahu.
Tělo
Pes, který je nositelem “poškozených” genů, může mít opravdu spousty zdravotních problémů. Mezi nejčastější patří onemocnění a vady pohybového aparátu a páteře, poškození srdce, degenerace sítnice, poškození sluchu, porucha srážlivosti krve a epilepsie. Není žádným tajemstvím, že většina těchto psů pak končí v útulcích a azylech. Péče o ně je ve většině případů mnohem náročnější a také finančně nákladná.
Polárka (v té době 8 měsíců věku) byla přijata do péče spolku Pes nejvěrnější přítel z.s. 7.1.2021. Za svůj krátký život měla několik majitelů, kteří si ji přehazovali jako horký brambor. Po veterinárním vyšetření byla prokázána vrozená hluchota, šedý zákal a abnormální poloha jedné oční jamky. Polárka je typickým produktem množitelů, nese double merle gen, její zdravotní stav je tedy způsobený nevhodným křížením plemen/jedinců. V dočasné péči se naučila povely pomocí gest a znakové řeči, též se naučila na vibrační obojek. Štěstí se na ni usmálo v březnu téhož roku, kdy našla domov, kde ji milují i přes její hendikep.
Berry, 6měsíční pejsek, přijat do péče spolku v červnu tohoto roku. Stejně jako Polárka, putoval z domu do domu a byl několikrát nabízen na inzertních portálech. Po příjmu prošel kompletním veterinárním vyšetřením, kde bylo zjištěno, že mu nefungují nervy, které ovládají oči, přesněji – nemá je vůbec vyvinuté a je slepý. Tato vada opět vznikla nevhodným křížením jedinců. Bohužel toto postižení má i několik sourozenců Berryho. Z tohoto, ač slepého, štěněte se stal úžasný parťák do nepohody a tak našel trvalý domov u své dočasné tety.
Povaha
Problémem nevhodné kombinace genů nebývají jen fyzické vady, ale také povahové abnormality. Ukázkovým příkladem je šlechtitelský pokus o dokonalého záchranářského vodního psa, který si “objednala” Rudá armáda. Předpokládalo se, že křížená plemena (Kavkazský pastevecký pes a Novofundlandský pes) ukážou v tomto psovi svoje nejlepší vlastnosti, ale opak byl pravdou. Fyzické předpoklady odpovídaly požadavkům (velká síla a hustá srst nepropouštějící chlad a vodu), ale povahové rysy dopadly katastrofálně. Chovatelé se domnívali, že si vznikající plemeno “odnese” mírnou, spolehlivou a pracovitou povahu Novofundlandského psa, bohužel u jedinců převažovaly vlastnosti Kavkazských pasteveckých psů. Jedinci tohoto pokusu byli tvrdohlaví, rozhodovali se samostatně a dominantně, chovali agresivně a namísto záchrany na lidi ve vodě spíše útočili.
Nevhodné křížení psů typu bull (Stafordšírský bulteriér, Americký stafordšírský teriér, Americký pitbulteriér, Anglický bulteriér) má tak za následek čím dál více případů napadení člověka a nevyrovnané povahy jedinců. Při šlechtění těchto plemen nebylo možné, aby se psi kdy obrátili proti člověku, takový jedinci byli okamžitě vyřazeni z chovu. Stafordšírský bulteriér má přímo v standardu plemene uvedeny charakteristické rysy: “Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.”, které musí jedinec s průkazem původu splňovat, aby mohl být uchovněn. Pokud si tedy kupujete psa z chovatelské stanice, kupujete si ho s jistou zárukou vyrovnané povahy. Naopak, pokud si pořizujete psa bez průkazu původu, doslova riskujete, že vám pod rukama místo bezproblémového plemene vyroste kříženec z nevyrovnanou povahou.