Kdo je vlastně ten Dočaskář, co dělá a s čím má počítat?

Kdo je vlastně ten Dočaskář, co dělá a s čím má počítat?
Autorem článku je Lenka Krbcová, dlouholetá dobrovolnice našeho spolku a zkušená dočaskářka.

Vezmeme to tedy pěkně od začátku. Dočaskář je člověk, který si dobrovolně, bez nároku na finanční odměnu vezme k sobě domů zvíře, je jedno, zda kočku, psa, králíka…, já budu hovořit za ty šílence, kteří otevřou své dveře psům, jelikož nic jiného jsem zatím doma nedočaskovala. Ano, čtěte dobře, doma. Kolikrát se jedná o psy zanedbané, nesocializované, někdy i se zdravotním hendikepem, kteří neumí s lidmi kolikrát ani žít a vše se musí naučit. Dospělý pes, bez hygienických návyků, kolikrát zanedbaný, Arpalit a Drontal plus je nedílnou součástí naší domácnosti, protože už tak nějak počítám, že s pejskem přibydou další podnájemníci v podobě blech, škrkavek, tasemnic a ty – uznejte sami – nikdo doma na stálo fakt nechce. Většinou jsou z počátku psi ustrašení, krčí se v koutě a jen pozorují. Je opravdu nezbytné, jim dát chvilku na to, aby se aklimatizovali a zjistili, že jim nic nehrozí. Opravdu není vhodné – i když se pejsek projevuje v pohodě – ho nechat první dny, aby se s ním bez omezení mazlilo vaše dítě, válelo se po něm a vůbec nemyslitelné je, nechat dítě se psem bez dozoru.
Je potřeba stále myslet na to, že i klidný, vychovaný pes, když je zahnán do kouta, dokáže kousnout, co teprve pes, který do té doby žil jak kůl v plotě, společnost mu dělali jen jiní psi ve smečce, nebo naopak žil jen se starým člověkem a děti vůbec neznal.
Dočaskáře čeká se svěřeným psem lékařská prohlídka, čipování a dle navrhnutého postupu další veterina. Dále ho čeká to, čemu se říká socializace, je to vlastně to, čemu se každé štěně učí od miminka, ať už od matky, sourozenců a pak normálním životem u chovatele, dále majitele. Dobrá socializace je alfou a omegou kvalitního a spokojeného soužití psa s lidmi, s jinými psy, s jinými zvířaty a toto kolikrát prostě přijmutí psy do dočasných péčí nemají, neznají základní pravidla, ty se jim musí nastavit. Máte vlastně doma neznalé štěně v dospělém těle a kolikrát už poznamenané předchozím životem.
Někteří pejsci chápou rychle a o to je to pak vše jednodušší, někteří pomaleji, nikdo vám dopředu neřekne, jaký bude právě ten u vás.
Stejně jako musí nový majitel štěňátka počítat s loužičkou, bobkem, rozkousanou obuví, tak stejně s tím musí počítat dočaskář. Je jen na nás, na lidech odstranit věci z jeho dosahu a předvídat dopředu. V poslední době se hlásí čím dál tím více lidí, kteří chtějí poskytnout dočasnou péči, což je určitě dobře, ale je opravdu nutné si uvědomit, že málo kdy přijde pod spolek zdravý, socializovaný pes, odblešený, pravidelně očkovaný, s dokonalou hygienou a ještě už třeba i kastrovaný. To se prostě stane u jednoho psa z 200. Většinou toto podstupuje až v té dočasné péči. Pokud však chcete takového pejska – počkejte si, až nějaký bude k adopci a následně adoptujte.
Kolikrát dostávám požadavky, že by člověk rád dočaskoval, ale – jeho svěřeny pejsek nesmí vykonávat potřebu doma, protože má všude koberce, musí být 100% snášenlivý ke kočce, k dětem, nesmí se doma hlasitě projevovat, nejlépe, aby byl už kastrovaný a vycvičený. Tak pozor – takto prostě dočasná péče nefunguje. Nikdo vám 100% nezaručí, že i pes, který toto donedávna uměl, se tak bude chovat i po ztrátě svého domova/majitele/jistoty. Po přesunu k cizím lidem, které vidí poprvé v životě. My nejsme obchod s auty, kde vám výrobce zaručí vlastnosti a může je deklarovat. Ano, jsme vděční za dočaskáře, jsme vděční za každého umístěného pejska, ale hledáme dočasku, která aspoň trochu ví, do čeho jde a ví, že ji nějaká ta loužička nerozhodí. Chápe, že ji domů může přijet smradlavá, zablešená koule chlupů a než je z této koule chlupů pejsek, co se mazlí, poslouchá a je schopen adopce, vyžaduje to čas, trpělivost a není vše hned.
Jste ochotni přijmout pejska, který se musí vše naučit, bude to chvilku trvat a vy mu musíte ten čas obětovat, jste připraveni na odblešování, návštěvy veteriny a někdy i delší dobu, kterou pejskovi budete muset obětovat, než z něj bude veselý a hravý psík? Pak nám napište.
Jsem dočaskář pod spolkem Pes nejvěrnější přítel z.s., který pomáhá napříč ČR pejskům v nouzi. Hradí veterinární náklady, potřeby pro pejska, ale to hlavní, připravit pejska na život v adopci, tak to už musí Dočaskář. Nikdo na dálku psa nesocializuje, ale spolek každému dočaskáři přidělí patronku, která mu je k ruce a pomůže mu. Chcete pomoci a jste si vědomi, že ne vždy to je jen procházka růžovým sadem?

Tak nám napište na: docasky.pnp@seznam.cz, pesnejvernejsipritel@seznam.cz.