?Pes v autě
Prosím, nenechávejte psa v autě ani pár minut. Nic jako „bude to jen chvilička“ v tomto případě neexistuje. Otevřené okénko ani miska s vodou nepomůže. K přehřátí a úhynu může dojít velmi rychle. Psi nejsou schopni se ochladit pocením a teplota jejich organismu se začne šplhat nahoru každou minutu strávenou v horkém autě. Každá minuta, je v takových případech kritická. 32°C venku = 60°C uvnitř auta po 30 minutách. Pokud uvidíte psa zavřeného v autě, nečekejte a volejte policii. První pomoc, kterou můžete přehřátému psovi dát: chladný podklad (studený beton), obložit psovi slabiny mokrým ručníkem/oděvem, čerstvá voda.
?Venčení a hry
Psa venčete ráno a později odpoledne, vyvarujte se procházek v poledne (mezi 11. až 14. hodinou), kdy jsou zaznamenávány nejvyšší teploty. Venčete na travnatých plochách, vyhněte se rozpálenému asfaltu a dlažbě. V případě, že musíte v průběhu procházky přes asfalt, nenuťte psa na této ploše setrvat (“sedni”, “čekej”). Rozpálený asfalt způsobuje psovi nesmírnou bolest. Nezapomeňte při procházkách na přístup k čerstvé vodě, noste s sebou láhev vody. Plánujte procházky tak, aby pes měl možnost odpočinku ve stínu/chladném místě a nebyl po celou dobu venčení vystaven přímému slunci. V případě horkých letních dnů dejte pozor i na zdánlivě nevinné hry. Opakované házení míčků do vody a podobné fyzicky náročné aktivity mohou ve spojení s horkem způsobit psovi nejen přehřátí, ale dokonce i celkový kolaps. Pes totiž většinou sám v zábavě nepřestane, i když už nemůže. Proto společné hry a aktivity prokládejte odpočinkem ve stínu mnohem častěji než obvykle.
?Pes a voda
Nikdy psa neházejte do vody. Obzvláště po delší procházce v horku. Z teplotního šoku, by mohl zpanikařit a “zapomenout” plavat. Přijdete-li k vodě nechte psa chvilku aklimatizovat ve stínu nebo na kraji břehu. Pozor na hyperhydrataci, ke které může u psa dojít při dlouhodobém aportování hraček do vody, plavání a potápění. Pes spolyká mnohem větší množství vody za velmi krátký čas a jeho organismus (ledviny) to nedokáže zvládnout a dojde ke kolapsu. Intoxikace vodou u psů vzniká nejčastěji při chytání vody z hadice, což je jedna z nejoblíbenějších her mnoha psů. Pes nedokáže v zápalu hry odhadnout, že už přijal moc vody, proto nenechávejte psa bez dozoru na zahradě se zavlažováním, obzvláště pokud víte, že chytání vody je jeho nejčastější zábava.
Dejte pozor na své čtyřnohé kamarády.❤