Boříme mýty o psech, přidejte se k nám

FENA NETOUŽÍ POTOM "STÁT SE MATKOU"Každá samička (žena, kočka, fena) chce zažít mateřství – LEŽ.
Představa je to možná nádherná, ale naprosto mylná. Lidská matka, na rozdíl od feny, se o své potomky stará nejen do dospělosti, ale v podstatě až do konce jejich života. Ten majitel, který “touhy” své feny přirovnává k touhám lidských matek, by si tedy měl nechat celý – třeba osmihlavý – vrh malých štěňat doma a pečovat o ně až do jejich stáří a skonu. V případě, že tomu tak neučiní, jsou následkem “jen” plnící se psí útulky, spolky, azyly a depozita – stovky odložených a zanedbaných psů, o které se nemá zájem nikdo starat. Fenka nemusí mít štěňata, aby byla zdravá a spokojená. Březost, porod a ani péče o štěňata neuchrání fenu před rakovinou ani jinými nemocemi. Nevyřeší ani její problémové chování – porod nezajistí, že se fena zklidní. Neexistuje žádná studie, která by pojednávala o tom, že by feny po štěňatech byly zdravější nebo šťastnější. Fena nesní o tom “stát se matkou” – nic takového si ani není schopná uvědomit.


PES SE PO KRYTÍ NEUKLIDNÍ Pes se po krytí uklidní – LEŽ.
Ve vašem sousedství hárají feny a váš pes “šílí”, nejí, nespí, podhrabává plot a neposlouchá povely. Řešením však rozhodně není krytí. Pes se krytím neuklidní. Naopak – jeho chování vůči hárajícím fenám se pravděpodobně ještě zhorší a stane se už úplně neovladatelným.


plain-green-background (2)Se psem s průkazem původu se musí chodit na výstavy – LEŽ.
Pořízením psa s průkazem původu (PP) z chovatelské stanice se nezavazujete chodit na výstavy. Pokud psa chcete jen jako rodinného společníka a ne výstavního šampiona na chov – nevadí. Průkaz původu je rodný list, který se psovi vystavuje po narození a zůstává mu celý život, nehledě na to, zda navštěvujete výstavy nebo ne. Lze v něm dohledat celý rodokmen daného jedince včetně zdravotních testů všech generací, což vám dává alespoň nějaké záruky, že váš pes neonemocní chorobou na kterou jsou jeho rodiče testovaní.


plain-green-background (3)Když štěně začne samo žrát, může do nového domova – LEŽ.
Minimální věk pro odběr štěňat je 50 dnů, stanovuje tak vyhláška č. 21/2013 Sb. o chovu psů a koček. Dřívější odběr, nejen, že porušuje výše zmíněnou vyhlášku, ale může mít velmi negativní vliv na socializaci a pozdější chování dříve odebraného štěněte. Výzkumy prokázaly, že u štěňat odebraných od matky dříve než v 50 dnech věku se v dospělosti objevila značně zvýšená tendence k agresi nebo naopak ke strachu. Konkrétně u 86% dospělých psů byl prokázaný zvýšený výskyt agrese především proti samotným majitelům a členům rodiny, u 75% psů byl prokázán zvýšený výskyt strachu z cizích lidí, psů, zvuků, míst a jiných běžných podnětů. Skutečně tedy nestačí, že štěně začalo samo žrát, fena potomky vychovává po psím způsobu a to žádný člověk nenahradí.


Všechny tyto zažité mýty jsou jedním z největších “strašáků” útulků a záchranných organizací. Dokud se jimi totiž bude společnost mylně řídit, bude počet opuštěných a zanedbaných psů v těchto zařízeních neustále přibývat. Za každým prohlášením: Fena by přece měla mít jednou za život štěňata.”, se skrývá několik těchto štěňat, která byla prodána nebo rozdána a v dospělém věku majiteli odložena do útulku. A to v tom lepším případě. Často díky zažitému: Štěně už žere samo, může od feny.”, dobrovolníci a neziskové organizace přijímají do své péče nevyrovnané, agresivní nebo vyděšené psy, které majitelé nezřídka uvazují v lesích a u svodidel. Kvůli: „Vybírali jsme pejska, ale nechtěli jsme chodit na výstavy, tak jsme koupili psa bez průkazu původu.”, končí většina starších psů v péči záchranných spolků, protože se u nich ve vyšším věku objeví genetické nemoci a majitelé nemají finance na úhradu léčby, která bývá obvykle velmi nákladná. 

Proto za všechny neziskovky, organizace, depozita, azyly a útulky, starající se o opuštěné, nemocné, zanedbané a staré pejsky, prosíme:
Nevěřte mýtům.