Každý z nás může zlepšit (ne)jeden psí život

Psi beze jména, bez péče, bez pána. Desítky smutných příběhů, jejichž řádky bolí číst. Takových psů se ujímají záchranné spolky a útulky. Tím však záchrana teprve začíná, protože opravdový šťastný psí život můžete dát jedině vy – budoucí majitelé.

Lidé se často adopce psa bojí, jelikož si myslí, že pokud se pejsek nachází v útulku/spolku, je to proto, že je s ním něco v nepořádku. To je však obrovský omyl. Psi se do záchranných organizací dostávají z mnoha důvodů, mezi nejčastější však vůbec nepatří nevhodné chování psa, ale nevhodné chování člověka.

“Zlobení” adoptovaných psů se nijak nevymyká běžné psí populaci. Naopak – své neútulkové psí kolegy mnohdy předčí snahou a učenlivostí. Pro tyto psy je cesta domů obrovská změna k lepšímu a velmi dobře si to uvědomují, a proto jsou za to náležitě vděčni.

Bojíte se, že by si pes z útulku/spolku nezvykl na nový domov a na vás? Tak toho se opravdu nemusíte obávat. Zkušenosti ukazují, že naprostá většina psů si zvykne ráda a velmi ochotně. Někteří potřebují více času, ale není čemu se divit – s adopcí se jim rázem mění celý jejich dosavadní život. Dejte jim čas, mějte trpělivost, mnohonásobně vám to svou láskou vrátí.

dark-red-background (1)

Láska a věrnost psa – skutečně to není jen pouhá fráze. Jako důkaz může posloužit dopis rodiny, která si adoptovala psa Leonka od organizace Pes nejvěrnější přítel, z. s.:

“Dobrý večer, posílám aktuální foto Leonka. V úterý zachránil život tchánovi, když se mu venku stala mozková příhoda. Štěkal o pomoc a běhal okolo něho, až mě přivolal. Díky včasnému nálezu, zásahu a přivolání sanity měl do půl hodiny u sebe lékaře a je v pořádku. Leonek je machr, záchranář – pan Pes.”

Leonek, přijat pod organizaci Pes nejvěrnější přítel z. s. jako čtyřměsíční štěně, kterého se původní majitelka chtěla jakkoliv – hlavně co nejrychleji – zbavit. Adoptován současnou rodinou v roce 2017.

Nechtějte jen štěňata
Dejte šanci i starším psům. Není pravdou, že starého psa novým kouskům nenaučíte. I starší pes se přizpůsobí a bude nejspíše mnohem věrnějším a vděčnějším kamarádem, než pes mladší. Starší psi jsou již mnohem rozumnější a pokud polovinu svého života strávili v nevhodných podmínkách nebo v útulkovém kotci, věřte – budou si neskutečně vážit domova, který jim nabídnete. Vyšší věk přece neznamená horší osud, zaslouží si svou rodinu stejně tak, jako štěňata. Nikdo z nás, nechce ve stáří zůstat sám, ani člověk, ani pes.

Azurit, přijat pod spolek Pes nejvěrnější přítel z. s. v roce 2019 v rámci odběru z množírny Zlaté Hory, ve věku 17 let.

Azurit se s mnoha dalšími psy dostal do péče Pes nejvěrnější přítel z. s. z množírny Zlaté Hory dne 28.10.2019. Od ostatních se však velmi odlišoval – bylo mu totiž již 17 let. Byl ve velmi špatném zdravotním stavu, ale i přesto si po celkem krátké době v dočasné péči začal doslova užívat lidskou společnost a až neuvěřitelně “omládl”. K překvapení všech, našel tento psí dědula velmi rychle i svůj nový domov. Zprávy od Azuritkovi rodiny:

“Tenhle pán má v očkováku v kolonce „datum narození“ uvedeno vážně rok cca 2003. Jeho léková krabička je sice pestrá, ale k tomu hromada lásky a mládne mi před očima. Někdy je to opravdu náročný ale ten pohled, kdy mi nemusí říct nic a já i přesto vím, že jsem jeho vesmír – a to je ta odměna. Nebojte se adoptovat seniory, je to totiž nejvíc boží.”

Snad jsme vám ukázali, že nejen štěňata jsou super společníci, ale i psí senioři mohou naplnit vaše srdce láskou.