Kauza Mladá Boleslav – záchrana psů

V minulých dnech byl spolek Pes nejvěrnější přítel z.s. požádán o pomoc s odchytem a následnou péčí psů v rodinném domě v Mladé Boleslavi, protože majitel psů zemřel.

O majiteli jsme zjistili, že mu bylo v minulosti odebráno úřady několik desítek psů, protože je choval v naprosto nevyhovujících podmínkách. Článek z roku 2017 potvrzuje, že si majitel opakovaně pořizoval psy další a další, nehledě na rozhodnutí a kroky magistrátu města a Krajské veterinární zprávy. Cíleně tak udržoval psy v otřesných podmínkách a nechával je samozřejmě nekontrolovatelně množit. Vstup na pozemek majitele byl skutečně na vlastní nebezpečí, v dvoumetrových kupách z harampádí stačil jeden neopatrný pohyb a dobrovolníci mohli být zasypáni. V sobotu 18.12.2021 v čase, kdy se lidé již připravují na Vánoce, pečou cukroví, balí dárečky, zdobí stromky, naši dobrovolníci vyrazili na odchyt a tak záchranu těchto psů. V prostorech „skládky“, kde se skoro nedalo pohybovat, po kotníky ve výkalech, probíhal odchyt celých šest hodin. Za obrovskou pomoc s odchytem děkujeme Toulavým tlapkám z.s., odchyt nebyl jednoduchý, psi nebyli zvyklí na lidskou společnost, manipulaci, dokonce odmítali ze stresu krmivo. Podařilo se odchytit 30 psů, z toho dvě březí fenky, jednu fenku s 14denními štěňaty, fenku po porodu, bez štěňat (štěňata byla pravděpodobně zlikvidována „divokou“ smečkou) a šest větších štěňat, která před námi byla ukryta ve sklepě v naprosté tmě.

Bohužel to nebylo vše, v neděli 19.12.2021 se dobrovolníci museli na místo vrátit a odchytit dvě fenky, které se předchozí den ukrývaly – jednu březí a jednu po porodu, opět bez štěňat. V tomto otřesném prostředí nebyla absolutně žádná jistota toho, že se již na pozemku žádný pes nenachází. A tak se v pondělí 21.12.2021 vypravili dobrovolníci na pozemek potřetí. Tentokráte v doprovodu hasičů města Mladá Boleslav a policie. Chceme moc poděkovat za součinnost v této kauze, díky hasičům a jejich termovizi, si lidé na místě mohli skutečně potvrdit, že v kupách harampádí se už žádný pes neschovává. Nicméně jsme byli upozorněni, že již v přechozích letech psi utíkali přes díru v plotě do města a následně se vraceli na pozemek pro potravu. A tak ani dnes, čtvrtý den po odchytu, nepřestáváme místo monitorovat. Skutečně děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se opakovaně na místo vrací i přes půlku republiky, jen aby pomohli byť jednomu poslednímu pejskovi, který by tam mohl zůstat.

Děkujeme za pomoc s umístěním Fordogs z.s., kteří ihned v sobotu z této kauzy přijmuli dvě fenky a všechna štěňata, tři psi k nim ještě dorazí v následujících dnech. Spolek Pes nejvěrnější přítel z.s. má v péči tři březí fenky, jednu mladou fenečku, která má bohužel jenom tři nožky, a dalších 16 pejsků a fen. Nadále pro tyto vystrašené hromádky neštěstí sháníme dočasné péče. Prosím, pokud máte možnost, pomoci zlepšit život i jednomu jedinému pejskovi a nabídnout mu dočasnou péči, napište nám na pesnejvernejsipritel@seznam.cz. Pokud přijmete pejska do dočasné péče, tak o něj pečujete, jako kdyby byl váš vlastní. Veškeré náklady na krmení a veterinární péči však hradí vždy spolek Pes nejvěrnější přítel z.s. Jsme schopni poskytnout dočaskáři i výbavičku – pelíšek, deku, vodítko, obojek, hračky. S dočaskáři jsme samozřejmě po celou dobu v kontaktu a to až do té doby, než se pro ně najde vhodný domov. Nemusíte se ničeho bát, nikdy nezůstanete na pejska sami, vždy se budete mít na koho obrátit pro radu a pomoc.

Někteří přijatí psi jsou již po veterinárním vyšetření a jejich výsledky zdravotního stavu nejsou bohužel vůbec příznivé. Březí fenky jsou anemické a mají záněty v těle. Již vyšetření psi mají problémy s ledvinami, špatné výsledky štítné žlázy a moči. Všem byla nasazena medikace a léčebné postupy, většinu psů však veterinární vyšetření ještě čeká a my se děsíme, jaké všechny verdikty od veterinářů ještě uslyšíme. Fenky přijaté po druhém odchytu zvracely odpad – kartony, lepenky a izolepy…

Jak ještě pomoci?
Péče o takto zanedbanou smečku bude stát nemalé finance, ať už na veterině, tak i ve formě kvalitního krmení. Podpořit nás můžete jakýmkoliv finančním příspěvkem na náš transparentní účet 222 666 000/2010, budeme Vám nesmírně vděčni.